Blog

Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation.
bayramlasma.jpg

3 Haziran 2019by esderUS20190

Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan ayı nihayete ererken Rabbimiz bizlere sevinç ve huzur iklimi olan kardeşliğimizin, birlikteliğimizin pekişeceği bir Ramazan Bayramını daha bahşediyor.

Rabbimizden başata Kudüs olmak üzere tüm İslam beldelerinin felaha ulaştırmasını, kardeşliklerimizin isar boyutuna çıkarmasını, İslam’ı muzaffer yapacak çalışmalara baş koymayı bizlere kolaylaştırmasını niyaz ederiz.

RAMAZAN BAYRAMINIZ MUBAREK VE TÜM İNSANLIĞIN HAYRINA VESİLE OLSUN

 

ESDER geleneksel bayramlaşma merasimi Ramazan Bayramının üçüncü günü (Perşembe) saat 21:30da ESDER Genel Merkezi konferans salonun da yapılacaktır.

Tüm gönül dostlarımız davetlidir.


3 Haziran 2019by esderUS20190
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı rahmeti ile geldi. Merhameti ile gönüllerimizi kuşatarak günahlarımızdan arındırıp sessizce ayrılıyor aramızdan. Farkında mıyız Ramazan, nazlı bir rahmet bulutu gibi geçip gidiyor üstümüzden. Ömür sermayemiz tükenirken kalplerimizde bir ürperti; bir daha kavuşabilecek miyiz acep sana Ey! Rahmet ayı; şehri ramazan.
İnsanoğlu nankördür, kendine verilen nimetlere kadirşinas olamaz çoğu zaman. Allah’ın (c.c) bize verdiği nimetleri saymaya kalksak sayamayız. Sağlık nimeti, rızık nimeti, aile nimeti, iman nimeti hemen aklımıza ilk geliveren nimetlerdir. Şüphesiz bu nimetler için rabbimize ne kadar hamd etsek şükrünü eda edemeyiz. Ramazan ayında tuttuğumuz oruçlarla bizlere verilen nimetlerin kadrini bilmeyi öğrendik. Her zorluktan sonra bir iftara kavuşmanın künhüne vakıf olduk.  Çoğu zaman kadirşinas olamasak da gönüllerimiz sen de huzur buldu Ey! Merhamet ayı; şehri ramazan.
Kul bedeninin güçsüz kaldığı, kalplerin en naif olduğu bir zamanda tuttuğumuz oruçlara aldırmadan kalp kırdık, gönül incittik. Dillerimizde letafet, nasihat süsü eksik olmaması gerekirken dillerimiz kimi zaman zehirli bir ok oldu, dost gönlüne batan. Suçluyuz, günahkârız; ancak bir o kadar da tevbekârız. Sende edilen tevbeler elbet zayi olmaz Ey! Kurtuluş ayı; şehri ramazan.
Ramazan ayında şeytanlar kördüğüm zincire vurulmuşken, kalbimizde biriken lekelerin oluşturduğu kurumları temizleme fırsatı bulduk. Kur’an ile arındırılan bir kalp, Kur’an ile temizlenen bir zihin bizlere Ramazan ayının hediyesidir. Bu ayda hazır şeytanlar bağlanmışken öyle bir tazeleriz ki imanımızı Ramazanın bitimi ile serbest kalan şeytanlar bir sonraki ramazana kadar bizleri şaşırtamasın, bir yıl boyunca istikamet üzere olsun tüm amellerimiz. Sende okunan mukabeleler, kılınan hatimli teravihler kalplerimize nur, gönüllerimize sürur oldu Ey! Kur’an ayı; şehri ramazan.
Sende yapılan sahurların; mütevazi, bereketli iftar sofralarının tadı kaldı gönüllerimizde. Açılan her bir iftarda bizlere eşlik eden, bizlerle dua eden meleklerle soframızı süsledin. Yoksulların, düşkünlerin, yaşlıların, yetimlerin dünyasından bizlere bir haber getirdin. Oruç ile yemeden içmeden kesilirken elimizden, dilimizden, gözümüzden edindiğimiz günahların sende farkına vardık, sende arındırdık tüm azalarımızı. Sende yapılan secdelerin izi kaldı alınlarımızda Ey! Oruç ayı; şehri ramazan.
Kadir gecesini aradık son on gününde. Bin aydan daha hayırlı bu gecede yapılan ibadetler bin çarpan etkisi yapsın diye. Seksen yıllık bir ömürde edilen ecri bir geceye sığdırmış rabbimiz. O gece meleklerin yeryüzüne inmesi, yeryüzünde manevi bir şöleninin başlamasıdır. Melekler, insi cin tüm mahlûkat o gece ibadet halindedir. Kadir gecesi ruhların yükseldiği gecedir. Bizlere bin aydan daha hayırlı bir hediye getirdin Ey! İbadet ayı; şehri ramazan.

 Allah (c.c) için katlanılan her zorluğun sonu elbet bayramdır. Azmanlaşmış bir nefsi gemlerken yaşadığımız tatlı güçlüğün sonunda bayrama kavuşuruz. Bir ay boyunca uzun yaz sıcağında tutulan oruçlarla, yapılan secdelerle, edilen dualarla ruhların Mevla’ya yaklaşmasıdır bayram. Yeryüzünün tüm coğrafyalarındaki Müslümanların kalplerinin birleşmesidir; on binlerce kilometre uzakta farklı dillerde, farklı renklerde aynı kıbleye yönelen mü’minlerin ortak bir sevinci hissetmesidir bayram.

Bu bayram da biraz buruk geçecek. Yanı başımızda Suriye’de, Mısır’da, Filistin’de ve çok uzaklarda Arakan’da Müslümanların içine düştüğü zorluklar bu bayram kalplerimizi mahzunlaştırıyor.  Mazlumların ahının yerde kalmaması, zalimlerin mülkünün yıkılması için Rabbimize sende niyaz ediyoruz Ey!.. Duaların geri çevrilmediği ay; şehri ramazan.

Nazlı bir rahmet bulutu gibi geçip giderken üstümüzden senden ayrı günlerde hırpalanan, yaralanan gönlümüze bir merhem oldun Ey! Diriliş ayı; şehri ramazan. Ey şehri ramazan! Hepimiz kutlu bir özlemle bir daha gelmeni, kalplerimizi yeniden diriltmeni bekleyeceğiz. Onulmaz bir hasretle bekleyeceğiz ve özleyeceğiz seni.


31 Mayıs 2019by esderUS20190
Kadir Gecesini Nasıl Arayalım?
Ramazan ayının son günlerine girerken kadir gecesini aramak, onu kutsiyetine uygun bir şekilde geçirmek biz Müslümanlar için büyük önem arz ediyor.
Kadir gecesi rabbimizin müjdelediği bin aydan daha değerli bir gece. Yüce rabbimiz Kadir suresinde “Muhakkak ki Biz, O’nu (Kur’ân’ı) Kadir Gecesi’nde Biz indirdik. Ve Kadir Gece’sinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh, onda (o gecede) Rab’lerinin izniyle her bir emir için inerler. O (gece), fecrin doğuşuna kadar selâmdır (selâmettir)” buyurmaktadır.
Kadir gecesinin hangi gece olduğu açık bir şekilde belirtilmemiştir. Ramazan ayı içindeki gecelerden biri olan bu geceyi peygamber efendimiz, ramazanın son on günündeki gecelerde aramamız gerektiğini söylüyor.

Hz. Aişe (r.a) anlatıyor: “Resûlullah (s.a.v) vefat edinceye kadar Ramazan’ın son on gününde itikâfa girer ve derdi ki: Kadir gecesini Ramazan’ın son on gününde arayın” (Müslim)

Yine Hz. Aişe (r.a) anlatıyor: “Ey Allah’ın Rasülü, şayet Kadir gecesine tevafuk edersem nasıl dua edeyim? dedim. (O) şu duayı okumamı söyledi: “Allahım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet” (Tirmizi)

Kadir gecesinin hangi gece olduğunun açık olarak belirtilmemesinin hikmetini anlamak istersek rabbimizin bin aydan daha hayırlı bir geceyi araştırarak bulmamızı murat ettiğini görürüz. Allah (c.c) bizzat kullarının özgür iradeleri ile bu geceyi arayarak idrak etmelerini istiyor.
Günümüzde insan ömrünün yaklaşık 80 yıl olduğu düşünülürse kadir gecesinin bir insanın ömrüne bedel olduğu görülür. Bu geceyi gereği gibi idrak eden bir kişi bir ömür boyu ibadet etmiş gibi oluyor. Elbette böyle değerli bir gece aranarak idrak edilebilir. Kadir gecesini bir hazine arar gibi arayıp gayret göstermek mü’min bir kul için zahmet olmasa gerek.
Müslümanların kadir gecesinin Ramazanın 27’ci gecesi olduğu yönündeki hüsnü niyetine rağmen kesin olarak kadir gecesi bu gecedir diyerek bu gece dışındaki geceleri değerlendirmemek doğru bir davranış olmayacaktır.
Kadir suresinin sonunda,”O (gece), fecrin doğuşuna kadar selâmdır (selâmettir)”  İfadesinden, kadir gecesinin şafak sökmesine kadar devam ettiği, bu saatlere kadar zikir ve taatle meşgul olmak gerektiği anlaşılıyor. Ayette gecenin bu şekilde uyumadan geçirilmesi halinde özel hediye ve ikramlara kavuşulacağının işareti verilmektedir.
Bu sebeple inşallah bu haftayı değerli bir hazineyi arar gibi geçirelim. Geceleri özellikle zikirle ve mağfiret dilemekle geçirelim. Hacet namazı kılarak rabbimize yönelim. Rabbimizden tüm dünyadaki Müslüman kullarına sağlık, afiyet, huzur vermesini dileyelim. Zulüm altındaki Müslümanların kurtuluşu için dua edelim. Rabbimizden islam düşmanlarını ve zalimleri perişan etmesini, Müslümanlara yeryüzünde izzet vermesini isteyelim.

Kadir gecesini hakkiyle idrak edip hediye ve  ikramlara nail olabilme duasıyla…

Kadir geceniz mübarek olsun.27 Mayıs 2019by esderUS20190
“Ey Nebî hanımları! Siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer (Allah’tan) korkuyorsanız, çekici bir eda ile konuşmayın, sonra kalbinde hastalık bulunan kimse ümide kapılır. Sözü ma’ruf şekilde söyleyin.” (33/Ahzâb, 32).

Rasulullahın Hanımları Üzerinden Tüm Ümmetin hanımlarına

Ayet doğrudan Nebî (sav)’in hanımlarına seslenmektedir. Seslenişin ilk basamağı şudur: Siz sıradan, herhangi bir kadın değilsiniz; siz Allah Rasulü’nün hanımısınız. Allah Rasulü’nün hanımı olan, sıradan bir hanım olma özelliğini geride bırakmıştır. Peki, sıradan olmayıp, Allah Rasulü’nün hanımı olmak ne demektir? Ayet bu hakikatin altını çizmekle, Rasulullah’ın hanımlarına toplumsal bir ayrıcalık, bir statü farkı, protokol mevkii, haklarda bir öncelik ve üstünlük mü tanımaktadır? Hayır, bunların hiçbiri değil. Tam tersine ayet, görev ve sorumlulukta Nebî (sav)’in hanımlarının yükünü ağırlaştırmakta, onlara, bulundukları önemli ‘ağır’ mevkii hatırlatmaktadır. Nebî (sav) Din’in mümessilidir. Herkes Din deyince Nebî’ye bakar, onun hal ve hareketlerine, hanımları ve çocuklarının yaşamlarına dikkat kesilir.Nebî (sav)’in hanımları, sıradan olmaktan çıkartılıp, konumları tayin edildikten sonra, sıra onlardan beklenen ilk önemli görevi açıklamaya gelmiştir: Sözü çekici söylemeyin! Yani çekici şekilde konuşmayın! Fakat bu ilk ahlaki tutumun ikazından önce, daha farklı bir ahlaki nitelik hatıra getirilmektedir, o da takvadır. “Eğer takvalı iseniz” (Allah’tan sakınıyorsanız diye çevirmek de mümkündür). Ayetin Nebî hanımlarına yükleyeceği ödev bu şarta bağlıdır: Eğer takvalıysanız… Takva bilinci yoksa, yüklenecek ödevin bir anlamı olmayacak, ödev askıda kalacaktır. Demek ki başka erkeklere karşı cilveli konuşmaktan imtina etme tutumu sadece takva sahibi mümin hanımlarda kabul görebilir. Sadece onlar, “ne varmış ki bunda!” demezler. Sadece mümin/muttaki hanımlar, kadının konuşma biçimi ile ahlak arasında bağıntı kurulmasını gerilik, geri kafalılık, kafayı cinselliğe takmak v.b. olarak yorumlamazlar. 

Evet, Rasulullahın hanımları cilveli değil, sade, doğal ve nezih bir üslupla konuşmalıydılar, aksi takdirde kalbinde hastalık (maraz) bulunan kimseler bundan yanlış anlamlar çıkartabilirler, cahilce umutlara kapılabilirler. Şeytan onlara ahlaksız duygular telkin edebilir. Görüldüğü gibi, kadın-erkek ilişkilerinde Allah’ın haram kıldığı fiillere yol açabilecek en küçük detaylar bile Allah tarafından biz kullara öğretilmiştir. Allah hakikati söylemekten çekinmez. Bakışlar ve konuşma, bu ilişkilerin en hassas iki penceresidir. Kişinin konuşması (nutuk) hem onun akıl (mantık) düzeyini gösterir, hem de muhatabı ile arasındaki mesafeyi tayin eder.

Nebî’nin (sav) hanımlarına, sözü ‘maruf’ yani örfe uygun bir tarzda söylemeleri emredilmiştir. Örfe uygun konuşmak, öncelikle herkesin bildiği, farklı anlamlar yüklemenin mümkün olmadığı kelimeleri seçmek, sözü uzatıp dolaştırmadan, açık, net ve anlaşılır şekilde söylemekle olur. Tevile açık, argo ve kaba-saba kelimeleri (mümin erkekler olduğu gibi) mümin hanımlar da kullanamazlar. Çünkü insanların bazılarının kalplerinde ‘maraz’ bulunabileceğini kabul etmek gerekmektedir. İşte, “bunda ne var ki!” sorusunun cevabı budur: Kalbi marazlılar var! mümin kişiye düşen, öncelikle kötülüğe giden yolları tıkamak, kötü anlamların doğmasına fırsat vermemektir. Kelimelerin yanı sıra bir de mümin hanımlar, mimikleriyle, yüz ifadeleriyle, kelimelerindeki ciddiyete uygun bir tavır takınmak durumundadırlar. Sözü maruf söylemek böyle olabilir.

Allah Teala Nebî (sav)’in hanımlarını, başta o hanımların kocası olan Rasulullah olmak üzere, herkesten daha iyi biliyordu. O hanımlardan hiçbiri, Rasulullah’ın yüzünü kızartacak bir günah işlememişlerdi; onlar bütün müminlere ‘anne’ olma vasfını haiz tertemiz hanımlardı. Buna rağmen Allah Teala onlara, başka erkeklerle konuşmalarında bile bir edep ve ahlak kuralı tayin etmektedir. Rasulullah bütün müminler için usvetün hasene, onun hanımları da müminlerin anneleri olduğuna göre, onlara tayin edilen edep ve ahlak düsturundan, bugün ve kıyamete kadar yaşayacak olan mümin hanımlara acaba nasıl bir hisse düşer? Umarım ki herhangi bir mümin (ve muttaki) hanım, “ayet Nebî’nin hanımlarına hitap ediyor, bize değil!” demez/diyemez. Çünkü ayet tüm Mü’min kadınlaradır ve erkeklerde hal ve hareketlerini bu ayete göre ayarlamaldır.20 Mayıs 2019by esderUS20190

Geleneksel ESDER İftarı Yapıldı

Ramazan ayının güzel ikliminde gönüllülerimiz, mahalle esnafımız ve komşularımız aileleri ile iftar sofrasında buluşmak üzere ESDER dernek binası sokağındaydık. Derneğimizin geleneksel Ramazan iftarlarının en kapsamlısı olan ”Sokak İftarı” yoğun katılımla gerçekleşirken Ramazan ayının bereketini paylaşmamıza vesile oldu.

Derneğimizdeki programa erkenden gelmeye başlayan misafirlerimiz, iftar programının yanında muhabbet ederek özlem giderdiler. Ezana dakikalar kaldığında Abdullah ALTUN hocamızın Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Bu yılki iftarımız kısa süre önce dar-ı bekaya uğurladığımız Mustafa ÖÇAL kardeşimizin hatırasını yad için verildi. ÖÇAL aile fertlerininde hazır bulunduğu iftarımız açılış konuşmasıyla devam etti. Daha sonra mikrofona ESDER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah PORTAKAL gelerek bir konuşma yaptı.

Katılımlarından dolayı misafirlere teşekkür eden Emrullah PORTAKAL,  Esenkent Derneği’nin önemli bir dernek olduğunu ve bir çok sosyal görevi gördüğünü belirtti. ESDER’in yapısını ve gayelerini ifade eden Emrullah PORTAKAL, mahallemiz sakinlerinden herkesi dernek bünyesinde yapılan program ve etkinliklere katılmaya davet etti. İBirlik ve beraberliğin ehemmiyetine vurgu yaparak, daha hayırlı işlere imza etmek için bu birlikteliğin muhafaza edilmesinin oldukça önemli olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından okunan ezan ile oruçlar açıldı. İftar programı güzel sohbetler ve hatıra fotoğrafı çekimleri ile devam etti.

Yatsı ezanından sonra ise misafirlerle birlikte teravih namazı kılındı.

Programımıza katılım gösteren tüm misafirlere teşekkürlerimizi sunuyor, hayırlı ve bereketli bir Ramazan diliyoruz.16 Mayıs 2019by esderUS20190
Kitap Kafe projesi kapsamnıda Yazar Abdullah YILDIZ Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi’ndeydi.
ESDER ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ortklaşa projesi Maltepe Esenkent’te devam ediyor.
Maltepe ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Okul Müdürümüz Mehmet Ali SEVİNDİK’in katkılarıyla Sayın Abdullah YILDIZ Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesinde ”Namazı Yaşamak” adlı bir konferans verdi.

Abdullah Yıldız konuşmasında namazın öneminden bahsetti. Günümüz Müslümanlarının ve özellikle de Türkiye Müslümanlarının namazın önemli ve güzelliklerini yeterince bilmediğini bunun yanı sıra namazın olmazsa olmaz bir ibadet olduğunun bilincinde de olmadıklarını söyledi.

Müslümanların, namazı ve diğer ibadetler dahil olmak üzere üzerlerine düşen tüm dini vecibeleri yerine getirmeyi başardıklarında tekrar ayağa kalkacaklarını söyledi ve Ümmeti Muhammed’in yeniden tarihin öznesi haline gelmesini sağlayacak olan topyekün dirilişimiz namazı yaşamamıza yani namazla dirilişimize bağlıdır diye de ekledi.

Gençleri, namaz konusunda daha çok hassas davranmaya davet etti.6 Mayıs 2019by esderUS20190

Bir Ramazan Ay’ına daha kavuştuk. Bize Kur’ân’ı indiren ve Ramazan’a kavuşturan Allah’a hamd ederiz.

Tüm ümmetin ve Esenkent halkımızın ESDER üyelerinin Ramazan ayı mübarek olsun. Ebû Hureyre’nin bildirdiğine göre Ramazan gelince Resûlullah (sav) sahabeye şöyle derdi: “Mübarek ramazan ayı size geldi. Allah o ayda oruç tutmayı size farz kıldı. Bu ayda sema kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve azgın şeytanlar zincire vurulur. Bu ayda bin geceden daha hayırlı bir gece vardır. Bu gecenin hayrından mahrum olan gerçekten de mahrum olmuş demektir.”

Resûlullah’ın (sav) peygamber olarak gönderilişinden on beş asır sonra rahmet, bereket ve zafer ayı olan bir ay yine geldi. Rabbim bu aydan hayırlısı ile istifade etmeyi, af olmayı ve kurtuluşa ermeyi ümmete nasip etsin.

Bu mübarek ayda Allah için hayırlarınızı arttırın. Bütün gücümüzle hayır ve hasenatta yarışanlardan olalım. Bizler, Yüce Allah’ın: “Bir kısmınız bencilce kendi derdine düşmüş, başkalarının derdini umursamayan” buyurduğu kişilerden olmamalıyız.

 

Bu ay fedakârlık, cömertlik ve yardım ayıdır. Esenkentimizde yardıma muhtaç bir çok insanımız var. Onlara dua ederek samimiyetle yardım edelim.  Fedakarlık ve cömertlikte onların yanında olmaya gayret edelim. Tıpkı Resûlullah s.a.v’in Ramazanda diğer aylara göre daha cömert olması gibi siz de cömert olunuz.

Allah’tan, bu ayın, İslam ümmeti için izzet ve şeref ayı olmasını dileriz. Rabbimizin, ihtiyaç sahiplerine gerek kumanya, gerek fitre, sadaka ve zekatlarıyla samimiyetle yardım eden ve onları canı gönülden, destekleyenlere dünyada ve ahirette yaptıkları hayrın karşılığını kat kat vermesini niyaz ederiz. Allah’tan derneğimiz komşularının ve gönüllü olarak faaliyet gösteren kardeşlerimizin hallerini iyiliğe çevirmesini ve yaptıkları iyiliğin karşılığı dünya ve ahirette kendilerine ihsan etmesini niyaz ederiz.

Rabbimiz tutacağımız orucumuzu, namazımızı ve hayır hasenatlarımızı kabul eylesin.6 Mayıs 2019by esderUS20190

ESDER’in yardıma muhtaç öğrenciler ve ihtiyaç sahiplerine destek olmak için Hayır Kermesi açtı.

27 Nisan 05 Mayıs tarihlerinde yapılmakta olan kermesten elde edilen gelirler ihtiyaç sahiplerine aktarılacak.

ESDER gönüllülerimizin büyük fedakârlılar göstererek katkı sunduğu kermesteki yemekler ESDER Kadınlar Kermes Komisyonu üyeleri tarafından evlerde hazırlanarak getiriliyor.

Halkımız kermesteki yemeklere büyük ilgi gösteriyor.

Ayrıca satılan ürünler ile hayırda yarışıyorlar.3 Nisan 2019by esderUS20190

Üç aylar dediğimiz zaman dilimi geldiğinde son yıllarda mutlaka insanların gündemine ”Bid’at” konusu gelmektedir. Bu konuyu sürekli gündemde tutarak insanların kafasını İslam’ı anlama noktasında düzeltmeye çalışırlarken karıştırmaktadırlar. Bir grup kendisini Ehl-i Sünnet olarak tanımlayan Selefi dediğimiz anlayış bu konuyu şiddetle gündemde tutuyor. Diğer bir grup Ehl-i sünnet çizgisinin dışında olduğu zaten ifade eden Mu’tezile gündemde tutuyor.

Sağlamlığı, zayıflığı, uydurması sürekli tartıştırılan Hadis ilmi bu iki kesim tarafından iğdiş edilmiştir. Artık en sahih hadis-i şerifler hakında dahi şüpheler uyandırılmaktadır. Ama bu böyledir diye hakkı söylememezlik olmaz. Şu çok iyi bilinmelidir ki; üç aylar ve bu aylardaki geceler bizlere hadis yoluyla gelmektedir. Kadir gecesi ise zaten ayetle sabittir. Bu gecelerin varlığı bir kısmı hadisler ile bir kısmı ayetler ile sabittir. Bu gecelere ait özel ibadetleri Peygamberimiz s.a.v’in yapmadığı yine bu gecelere ait hadislerden anlaşılmaktadır. Bu konuyu anlarken ve insanlara izah ederken bunun üzerinden gidilmelidir. Gecenin kendisiyle ilgili bir sorun değil, o geceye ait özel ibadetlerin sorunu izah edilmelidir.

Halk işinde gücünde çalışırken dini öğrenmek için bir geleneği takip ederken ayet ve hadis konusunu derinliğine inerek belli ayrışımları yapamayabilir. Bu konuları Ehl-i sünnet çizgisini bilenlerin merhameti kuşanarak anlatması elzemdir. Her konu makamında izah edilmelidir. İslam’ı yaşamaya çalışan fakat yanlış yapanlara anlatacağımız ile İslam’ı ortadana kaldırmak için çalışanlara anlatacağımız aynı olmamalıdır.

İnsanları Kur’an’a ve Sünnet’e davet yani İslam’a davet bizim boynumuzun borcudur. Rabbim hakkıyla bir üç aylar geçirmeyi ve sonunda aff olunanlardan olmayı bizlere nasip etsin.15 Mart 2019by esderUS20190

Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında cuma namazı sırasında iki camiye silahlı saldırı olmuştur. Şu ana kadar 40 Müslüman kardeşimizin şehid olduğu bildirilmektedir. Cenab-ı Hakk şehitlerimize Rahmet eylesin. ESDER olarak Müslümanlara karşı dünya üzerinde girişilen bu saldırıları kınıyoruz. Ümmetin başı sağolsun. Rabbimiz şehid olan kardeşlerimizin ailelerine sabr-ı cemil ihsan etsin. Dünya üzerinde İslam’a ve Müslümanlara yönelik devletlerin ve dünya basınının İslam karşıtı kampanyalarının neticesi bu noktalara gelmiştir. İslam’a karşı yapılan bu haksız saldırılar Müslümanları kışkırtmak amacıyla da yapılmaktadır. Müslümanların bu saldırılara sessiz kalmaması ve meşru zeminde haklarını araması tabiidir.


BALTIMORE

Headquarters

Interactively coordinate proactive “outside the box“ thinking.
+ 1 555 2367890

www.bold-themes.com

info@bold-themes.com

GET IN TOUCH

Follow Our Activity

Interactively coordinate proactive e-commerce via process-centric “outside the box“ thinking.