Dünyada Zulüm Altındaki Müslümanları Unutma

Dünyada Zulüm Altındaki Müslümanları Unutma

HABER TARİHİ: 26 Mart 2020
697 Kişi okudu

 

Bütün dünya Çin, Hindistan ve Arakan’da zulüm gören Müslümanlara karşı sessiz durumda.

İster Batılı ülkeler olsun ister Arap ülkerei, isterse İslam ülkeleri zulüm gören Müslümanlara ilgisizliklerinin hiçbir haklı gerekçesi yok. Bu Müslümanları ümmet neredeyse unutmak üzere.

Çin'in Doğu Türkistan'da bir milyon kadar Müslüman Uygur'u gözaltı merkezlerinde tutuyor. Çin Terörle mücadele maskesi altında kitlesel bir hapis politikası yürütüyor.

Hindistan’da sosyal medyada yayılan Türkçe ve Hintçe bazı kaynaklarda Hintli Müslümanların 'cihat' ilan ettiği öne sürüldü. Hindistan'da iktidarı elinde bulunduran ırkçı Hindistan Halk Partisi, ülkeyi 'Hindu ulusu' haline dönüştürme faaliyetlerini hayata geçirdi. Buna göre Hindu olmayan Müslüman Hintlilerin vatandaşlıktan çıkarılarak ya da soykırım uygulayarak ülkeden çıkarılması amaçlanıyor. İktidardaki İslam karşıtı partinin lideri Narendra Modi yaptığı açıklamalarla sık sık bu yönde vurgularda bulunmuştu.

Özellikle son günlerde Müslümanlara karşı artan Hindu saldırıları sonucunda 40 Müslüman şehit edilirken, çok sayıda cami yağmalandı. Dünya kamuoyunun olaylara sessiz kalması  Hindistanlı Müslümanları 'cihat' ilan etmeye sevketti. Cami minarelerinden 'Hayya'l el cihad' (Haydi cihada) çağrıları yapıldığı görüldü.

Hindistan'da Pakistan, Afganistan ve Bangladeş'ten gelen kişilere vatandaşlık yolunu açan, ancak aynı kapsamdaki Müslümanları saf dışı bırakan vatandaşlık yasası değişikliğinin parlamentonun alt kanadında kabul edildiği belirtildi.

Arakan’da 750 bin Müslüman görülmemiş katliamla Bangladeş'e sürüldü.

Özellikle Çin ve Hindistan'ın Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerine Batılı güçlerin "sağır kalması"nın nedeni ise, dünyanın en büyük iki pazarını gücendirmeme isteği olduğu Batılılar tarafından bile dile getiriliyor. .

Le Monde bu konuda makale yayınladı. Le Monde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir gibi Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerin bu "drama" karşı ilgisizliğinin "daha sorunlu" olduğu yorumu yapıyor.

Arap ülkelerinin kendileri gibi Müslüman Sünni olan Uygurlar, Hindistanlı Müslümanlar ve Arakanlılar ile dayanışma eksikliğinin "Ekonomik hesaplardan kaynaklanıyor olabileceği" belirtiliyor. Yazıda, bu ülkelerin Çin ile ekonomik bağlantılarına vurgu yapılıyor.

Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkelerin "Zulme uğrayan Müslümanlarla dayanışma içine girdikleri takdirde, kendi ülkelerindeki azınlıkların durumuna dair eleştirilere maruz kalabileceği" değerlendirmesinde bulunuyor.

Yazı, "İnsan hakları bölünemez ve Müslüman azınlıklar yalnızca kendi dininden olanların değil, bu değerleri savunduğunu söyleyen tüm devletlerin, insan haklarına saygısını garanti eden tüm uluslararası kuruluşların korumasına güvenmelidir" ifadeleriyle son buluyor.

 

“Ey îmân edenler! Ne bir alışveriş ne bir dostluk ne de (Allah’ın izni olmadıkça) bir şefaat bulunmayan kıyâmet günü gelip çatmadan önce, rızıklandırdığımız nîmetlerden Allah yolunda cömertçe sarf edin. Küfrân-ı nîmet (nankörlük) içinde olanlar, zâlimlerin tâ kendileridir.” (Bakara 254)

Rasûlullah (sav) buyurdular: “Bolluk ve rahat içinde iken Allah’ı tanı ki zorluk ve sıkıntı zamanında O da seni tanısın.” (Ahmed bin Hanbel, Müsned)

 ÜYE GİRİŞİ